Monnul

MONIKA KRENOVA

Monika
Extraordinary claims require extraordinary evidence cosmic fugue galaxies, culture tingling of the spine, courage of our questions.

New Year's resolutions

Hello everybody! Hope you had a lovely Christmas time. Now it is exactly the time when people say their New Year´s resolutions and I am not any exception. I have never had a big one or an important one and it wasn´t easy to think about it. It´s also hard to say what is good or bad or what is significant because everything means something different to each of us. 


Here are my three New Year´s resolutions:

I mean I am a positive and happy person but I find out while I do or concentrate on something I literally frown! I don´t realize it and it´s even worse. So let´s frown less or even better - not at all!

I have a lot of great memories in my mind and sometimes I can´t remember them but also I don´t want to write a diary. I decided to write at least my life notes, the best and the worst moments of my life because I want to remember them. Fashion and lifestyle blogger sisters called A cup of style make a beautiful handmade notebook which I obviously had to have and I will use it only for my life notes. To remember my feelings, my life.


Even though I have not much time I will try. Just one shot a week. To make someone smile. To tell you their story whatever it is. To give someone some kind of beautiful feeling. Just for pleasure.
So if you know someone who will appreciate my work, who don´t mind to tell a piece of their story, contact me through the social media or contact form here in the blog, I´m right here.
Tell your story.


I wish you to have an awesome year 2016!

***

Ahoj všichni! Doufám, že jste měli krásné Vánoce. Teď je ten pravý čas, kdy si lidé dávají novoroční předsevzetí, a já nejsem výjimkou. Nikdy jsem neměla ani velké, ani důležité, a nebylo jednoduché o tom přemýšlet. Také je těžké říct, co je dobré a špatné, nebo co je podstatné, protože pro každého z nás znamenají věci něco jiného.

Tady jsou mé tři předsevzetí:

1. Méně se mračit/nemračit se 
Jsem pozitivní a šťastný člověk, ale zjistila jsem, že když něco dělám nebo se na něco soustředím, tak se doslova mračím! Nejhorší je, že si to vůbec neuvědomuji. Takže, mračme se méně, nebo nejlépe vůbec!

2. Life notes
Mám spoustu skvělých zážitků a někdy se mi stane, že si na ně nemůžu vzpomenout, nebo je třeba nechtěně zapomenu. Zároveň si ale nechci psát deník. Proto jsem se rozhodla sepisovat přinejmenším poznámky – nejlepší a nejhorší chvíle mého života, protože si je chci pamatovat. Módní a lifestylové blogerky a sestry A cup of style dělají krásné ručně vyráběné sešitky, které jsem samozřejmě musela mít, a použiji je právě pro tyto své poznámky. K zapamatování svých pocitů ze svého života.

3. To největší – Každý týden zachytit fotku někoho a popsat jeho příběh 
I přesto, že nemám moc času, tak to zkusím. Jeden snímek za týden. Rozesmát někoho. Předat Vám jeho příběh, ať už je jakýkoliv. Jestli znáte někoho, kdo ocení mou práci a komu nevadí podělit se o kousek svého příběhu, napište mi přes sociální média nebo přes kontaktní formulář tady na blogu.
 
Přeji Vám úžasný rok 2016!


Komentáře

Kontaktní formulář