Monnul

MONIKA KRENOVA

Monika
Extraordinary claims require extraordinary evidence cosmic fugue galaxies, culture tingling of the spine, courage of our questions.

Starting a new lifestyle


I guess you have already noticed on my Instagram that there are more and more photos with #monnulinthekitchen hashtag. It all started when I started running in spring. When I ran for the first time I thought I would be dead after one kilometre. I started with two kilometres and I would have never thought I would be running seven kilometres in autumn. So I decided that it would be great to change my food habits. Tereza Novotná helped me (and is still helping) and I am totally excited. It has been six months and I feel great. My food habits have never been bad but honestly the well-balanced diet can´t be compared to anything.

***

Zřejmě už jste si všimli, že se na mém Instagramu objevuje stále více fotek s hashtagem #monnulinthekitchen. Celé to začalo na jaře, když jsem opět po čase zkusila běhat. Poprvé jsem běžela dva kilometry, a po tom prvním jsem myslela, že budu mrtvá a druhý už nedám, a už vůbec by mě nenapadlo, že na podzim jich uběhnu sedm! To mě přimělo k myšlence změnit stravovací návyky, s čímž mi pomohla (a stále pomáhá) Tereza Novotná a já jsem nadšená. Už je to šest měsíců a cítím se skvěle. Nikdy jsem nejedla nějak zvlášť nezdravě, ale upřímně můžu říci, že vyvážená a pravidelná strava se s ničím srovnat nedá. Fotky s jídlem nahrávám pouze na Instagram, ... už mě sledujete? Co si myslíte o vyvážené stravě, máte s tím nějaké zkušenosti?


I upload the "food photos" only on my Instagram, have you started to follow me yet?

What do you think about well-balanced diet, do you have any experience with that?
Komentáře

Okomentovat

Kontaktní formulář